UBUeasy - Konfigurator systemu UBUNTU

piątek, 15 stycznia 2010

StartupRoot - Uruchom podczas startu polecenia pod ROOT'em

StartupRoot jest (bardzo) prostym programem, który ma za zadanie uruchamiać wpisane w jego plik konfiguracyjny polecenia oraz programy z prawami administratora, którym jest nasz ROOT.

Root, root, ale kim jest ten cały ROOT? Wikipedia odpowiada tak:

"root (z ang., dosłownie korzeń) to tradycyjna nazwa uniksowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami. Istotną sprawą jest zabezpieczenie tego konta silnym hasłem i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

Konto root uprawnia do wykonywania takich operacji jak zmiana właściciela pliku czy otwarcie portu TCP/UDP z numerem poniżej 1024. W innych systemach operacyjnych używa się też nazw takich jak toor, superuser, supervisor, Administrator, czy operator.

Nazwa root funkcjonuje jako określenie administratora systemu zarówno w systemach Unix, jak i pokrewnych (FreeBSD, Linux, Mac OS X)."

To tyle teorii, czas przejść do praktycznej części:

UWAGA! Ten program wymaga ingerencji w plik /etc/sudoers, więc wymagana jest ostrożność, ponieważ jeden mały błąd może spowodować stratę (ale nie na zawsze) konta administratora i niemożliwość edytowania ponownie pliku /etc/sudoers!

Polecam używanie repozytorii UBUeasy, dzięki któremu jednym kliknięciem poniżej zainstalujemy paczkę z programem:Tradycyjna metoda zdobycia paczki to pobranie jej stąd

Po instalacji pakietu należy edytować plik /etc/sudoers koniecznie przez polecenie visudo, gdzie należy wprowadzić lub edytować następujący wpis:

nazwa_uzytkownika ALL=NOPASSWD:/bin/startuproot

gdzie zamiast nazwa_uzytkownika dajemy swój login, np. franek.
Potem możemy swobodnie dodawać polecenia do pliku /bin/startuproot.

UWAGA! Pamiętaj, aby polecenia dodawane do tego pliku były świadomego pochodzenia, ponieważ uruchamianie nieznanych poleceń z uprawnieniami administratora mogą doprowadzić do niestabilności i/lub utraty danych czy systemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz