UBUeasy - Konfigurator systemu UBUNTU

sobota, 2 stycznia 2010

Ubuntu 9.10 na laptopie Dell Latitude D610


W tym arcie przedstawię działanie dystrybucji Ubuntu 9.10 zwaną inaczej Karmic Koala na laptopie Dell Latitude D610.

Jest to wersja laptopa z wbudowaną kartą graficzną firmy Intel, model grafiki to 915GM (inaczej nazywany GMA900)

Specyfikacja techniczna:
Procesor: Intel Pentium M 770 (2.00GHz, 2MB L2)
Pamięć: 1 GB PC-533 (max 2GB)
Dysk twardy: 60 GB ATA-100 HDD
CD/DVD: DVD-RW drive
Wyświetlacz: 14.1 SXGA+ TFT LCD z 1400 x 1050
Karta graficzna: Intel 915PM
Karta dźwiękowa: Intel AC'97 Audio Controller
Modem: Jest
Ethernet: Broadcom BCM5751
WiFi: Intel PRO/Wireless 2200BG

Instalacja:
Z instalacją Ubuntu nie było żadnych problemów, większość komponentów działa od razu po pierwszym uruchomieniu systemu.
Do instalacji posłużył mi pendrive na którego nagrałem obraz Ubuntu 9.10 za pomocą programu UNetBootin, którego można pobrać na Windowsa oraz Linuksa stąd. Z powodu słabego, zużytego już napędu CD w tym laptopie nie mogłem zainstalować z ładnej płytki przysłanej z Shipit, na której można można zamówić ładnie tłoczone przez firmę Canonical płytki :)Współpraca poszczególnych komponentów z systemem:
Ogółem sprzęt zachowuje się stabilnie pod opieką naszego systemu.
Pierwsze co się rzuca w oczy to niepodświetlająca się dioda od WiFi, jednak nie jest to problemem jej włączenie jednym poleceniem w konsoli (zaloguj się najpierw jako root przez polecenie sudo su):
echo 1 > /sys/bus/pci/drivers/ipw2200/0000\:03\:03.0/led
Prawda, że niesamowite? Jednak zmiana z 1 na 0 nie przynosi wyłączenia lampki, a szkoda, bo można wykorzystać tą diodę na np. powiadamianie o nowym mailu lub wiadomości w komunikatorze :)

- Karta graficzna:
Karta Intela działa świetnie, efekty pulpitu za które odpowiada program Compiz-Fusion działa rewelacyjnie, małe, ale 8MB współdzielone z RAM (max 128MB) wygląda bardzo wydajnie w Ubuntu. Współpracuje idealnie z KMS (Kernel Mode Setting)
Problem pojawia się z wydajnością, która jest znacznie niższa niż w poprzednim wydaniu Ubuntu, jednak i ten problem jest od teraz łatwy do rozwiązania, wystarczy skopiować te ustawienie do folderu /etc/X11 aby cieszyć się pełną wydajnością naszej integry.

- Podczerwień
Na tym laptopie można uruchomić każde urządzenie, nawet słabo wspierana IrDA działa idealnie, wystarczy zainstalować dwa pakiety: irda-utils i ircp-tray
Po instalacji pakietów należy w terminalu wydać następujące dwa polecenia:
sudo modprobe irda-usb
irattach irda0 -s
Po czym restartujemy ponownie system, aby cieszyć się działającą podczerwienią w laptopie, aby odbierać i wysyłać pliki należy uruchomić program Ircp Tray znajdujący się w menu Programy -> Akcesoria
Reszta sprzętu działa idealnie i nie wymaga już wysiłku.


 
Problemy:
- Drażniący dźwięk podczas pracy na baterii
Pewnego razu zauważyłem coś dziwnego, siedząc przy laptopie na kanapie zauważyłem drażniący pisk czyli dźwięk o wysokiej częstotliwości (ang. high-pitch noise) podczas pracy na zasilaniu bateryjnym. Przyczyną tego dźwięku jest wyższy tryb ACPI odpowiedzialny z zarządzaniem zasilaniem i temperaturą. Więcej szczegółów technicznych można znaleźć na stronach Intela opisujących C-State Architecture.
Jak pozbyć się tego denerwującego problemu?
Jak zwykle bardzo prosto, edytować plik /etc/default/grub z prawami root'a i zmienić w nim wartość w linijce zawierającą:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
na
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet pci=bios idle=halt acpi_sleep=s3_bios"


- Grzanie się procesora
Procesor znajdujący się w tym laptopie jest ciepły, a przy większym obciążeniu za chwilę zamienia się w grzejnik osiągający temperatorę 75 stopni, przy dalszym użytku dochodzi nawet do 83 stopni co jest moim dotychczasowym rekordem.
Na pewno pomoże mu praca w lepszych warunkach oraz lepsza obsługa zarządzania wiatrakiem od procesora w laptopie, która jest możliwa dzięki modułowi o nazwie i8k którą można zainstalować instalując pakiety: i8kutils i gkrellm-i8k do graficznego ustawiania i pilnowania temperatury procesora.
Po instalacji pakietów należy załadować moduł poleceniem:
sudo modprobe i8k
Oraz uruchomić program Gkrellm w menu Programy -> Narzędzia systemowe -> GkrellM System Monitor i w ustawieniach uruchomić wtyczkę Dell I8K Plugin
Aby nie ładowć modułu i programu za każdym razem po uruchomieniu systemu należy:
1. Należy w pliku /etc/modules dodać i8k przed wpisem lp
2. Dodać program Gkrellm autostartu w menu System -> Preferencje -> Programy Startowe
PROGRAM GKRELLM MUSI BYĆ URUCHOMIONY, aby system mógł zarządzać wiatrakiem, moduł i8k umożliwia tylko systemowi dostać się do "wiercioszka" przy procesorze.

- Otwarcie klapy matrycy wita nas czarnym ekranem
Podczas działania laptopa, gdy zamkniemy klapę i ponownie ją otworzymy, ekran przestanie się do nas odzywać, okazuje się to być problemem dość znanym, podobno przyczyną problemu jest usterka w BIOSie i na nasze nieszczęście jego ostatniej wersji co nie zostanie naprawione przez Della.
Oczywiście pokażę wam jak go rozwiązać:
Wystarczy zainstalować ten pakiet

- Regulacja głośności głośnika i słuchawek jednocześnie
W poprzednich edycjach Ubuntu było to możliwe przez menu
System -> Preferencje -> Dźwięk
Owszem, ta wersja też zawiera Preferencje dźwięku, lecz już PulseAudio, a nie Alsy, co pozbawione zostało tej funkcji, musiałem na własną rękę się tym zająć i udało się, efekty pracy można instalując ten pakiet.Postarałem się te wszystkie tutaj rozwiązania wpakować w jeden pakiet, aby go zainstalować, należy przed skonfigurować moje repozytoria dla Ubuntu dostępne na stronie www.ubueasy.tk
Po skonfigurowaniu i odświeżeniu list repozytorii należy kliknąć na przycisk znajdujący się poniżej i uruchomić ponownie system.

Wydaje się że to już wszystko, w razie nowych faktów będę edytował ten art.
Jest to mój pierwszy wpis i mam nadzieję, że jest w wystarczającym stopniu czytelny. :)

EDIT (17.01.10): Wydałem poprawkę w pakiecie dell-lidswitch, w którym błąd polegał na tym, że podświetlenie matrycy było uruchomione bez przerwy nawet po zamknięciu klapy. Osoby posiadające skonfigurowane repozytorium UBUeasy mogą zaktualizować pakiet.

1 komentarz:

  1. Hej.

    Świetny artykuł, już od długiego czasu kombinowałem jak obniżyć temperaturę w moim dellu. Mam tylko jeden problem - Gkrellm nie widzi żadnych wtyczek, a więc i tej Dell I8K Plugin. Jakieś pomysły jak temu zaradzić?

    pozdrawiam i mam nadzieję, że mimo faktu, iż artykuł ten ma ponad 2 lata doczekam się odpowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń