UBUeasy - Konfigurator systemu UBUNTU

środa, 27 stycznia 2010

ROCKbox 3.5 | Update

Twórcy systemu dla przenośnych odtwarzaczy wydali wersję RC (Release Candidate) najnowszego ROCKboksa 3.5. Jeśli testy kandydata do stabilnej wersji przejdą pomyślnie, wydana zostanie stabilna wersja.

Główną nowością ma być przejście następujących odtwarzaczy do stabilnej gałęzi i oficjalnego wsparcia:
- SanDisk Sansa e200v2
- SanDisk Sansa Fuze v1

ROCKbox 3.5 RC można pobrać stąd

Update: Wydano wersję stabilną ROCKboksa 3.5, którego można pobrać stąd:
http://www.rockbox.org/download/

sobota, 23 stycznia 2010

Stacja dokująca Dell PD01X i Ubuntu 9.10

W tym artykule opiszę Wam współpracę stacji dokującej PD01X firmy Dell z systemem Ubuntu w wersji 9.10. W tym celu posłużę się prezentowanym przeze mnie poprzednio laptopem Dell Latitude D610.Specyfikacja techniczna:
- Zasilacz wbudowany 130W
- Porty: 4xUSB, LAN, LPT, DVI, VGA, 2xPS/2, S-VIDEO TV-Out, S/PDIF, COM
- 1xPCI
- Złącze Multibay (DVD, dodatkowy HDD, ładowanie baterii Multibay)
- Złącze Dell D/Bay

Współpracuje m.in z:
Dell Inspiron: 500m, 510m, 520m, 600m, 610m, 8500, 8600, XPS M1710
Dell Latitude: D400, D410, D420, D500, D505, D510, D520, D531, D600, D610, D620, D630, D800, D810, D820, D830
Dell Precision Workstation: M20, M2300, M4300, M60, M6300, M65, M7090

Z okazji posiadania przez stacje dokującą slotu PCI, umieściłem tam kartę dźwiękową Sound Blaster firmy Creative (którą postaram się opisać w niedalekiej przyszłości). Laptop, który zagościł w tej stacji jest Dell Latitude D610.Kupując na Alledrogo.pl, w zestawie była tylko sama stacja, bez CD (chociaż w sumie była niepotrzebna) oraz bez kabla zasilającego jakim była "koniczynka". Przypomniało mi się, że posiada go stary laptop, który owy kabel swój w zasilaczu miał. Więc go "pożyczyłem", ale żeby nikt się nie zorientował nagłego "zepsucia się" laptopa, postanowiłem wykonać kabel zastępczy. Był to kabel zwany euro, który budową jest bardzo podobny do koniczynki z tą różnicą, że nie posiada uziemienia oraz nie pasuje do gniazda koniczynki. Aby pasował, należy przepiłować środek tak, aby dwa złącza się oddaliły. Przy pomocy mocnych pilników cała robota razem z krzykiem trafiających pilników w palce zajęło ok. 20min, dzięki czemu zyskaliśmy kabel pasujący w gniazdo koniczynki.
Po podłączeniu wszystkich niezbędnych (i tych zbędnych) kabli i podpięciu laptopa pod stację dokującą postanowiłem uruchomić całą platformę przyciskiem POWER znajdującym się na stacji.
Pierwszym krokiem jest wejście do BIOSu i sprawdzenie opcji dotyczących współpracy laptopa ze stacją. Przy opcjach zasilania widnieje monit o używaniu zasilacza o mocy równej 130W. Przy stanie baterii natomiast pojawiła się trzecia "butla" z baterią, coś niesamowitego! Jednak radość szybko opadła po dowiedzeniu się o możliwości tylko ładowania w tym złączu, co po pewnym zastanowieniu wydaje się być całkiem normalnym, ponieważ ciężko byłoby przemieszczać się z całą bazą nadawczo-odbiorczą jaką jest laptop podpięty pod swoim centrum dowodzenia.
Co ciekawe pojawiła się także opcja uruchamiania z portu PCI, co wydaje się być plusem. Uruchomiłem swoje Ubuntu 9.10 i zabrałem się za testy: Włączyłem odtwarzacz i zacząłem słuchać muzyki... do rzeczy: Przy normalnym korzystaniu zaczęły zanikać kanały, prawy, lewy, zachowywały się, jakby karta miała jakieś zakłócenia i wystąpiło całkowite zawieszenie się sprzętów, a z karty wydostawał się głośny piszczący dźwięk, przestraszony wyłączyłem wszystko przytrzymując przycisk POWER aż do wyłączenia laptopa. Oddokowałem, odłączyłem wszystko. Odkręciłem kartę z portu PCI i ponownie, dokładniej i powoli zamontowałem ją tam z powrotem i uruchomiłem wszystko od nowa. Zaraz po uruchomieniu systemu zacząłem poszukiwać logów i znalazłem:

Jan 14 17:24:06 Garhuy kernel: [  264.937237] Uhhuh. NMI received for unknown reason b1 on CPU 0.

Okazało się to problemem hardware, więc system nie był niczego winien, a pomógł uratować sprzęt przed uszkodzeniem. Od tej pory przez cały tydzień karta spisywała się dobrze, co dowodzi, że źle zamontowałem kartę... Dziwne.Czy laptopa można oddokować na żywca pod Ubuntu? Oczywiście, że tak. Wystarczy nacisnąć na stacji dokującej przycisk "wyrzutu laptopa" i można wyjąć włączonego laptopa ze stacji. Lecz pojawia się problem: System powiadamia przez dmesg, że zgubił kartę dźwiękową i nie może jej odnaleźć. Postanowiłem podłączyć laptopa z powrotem, wrócił internet na kablu i zasilanie, lecz karty jak nie znalazł tak jej już nie odnalazł, pomógł restart.W wyniku lsusb po zamontowaniu stacji dokującej pojawił się nowy HUB USB dając nam w sumie 6 portów USB! (2 w laptopie i 4 w stacji)

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 413c:8103 Dell Computer Corp. Wireless 350 Bluetooth
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 005: ID 09da:0006 A4 Tech Co., Ltd Optical Mouse WOP-35 / Trust 450L Optical Mouse
Bus 001 Device 004: ID 413c:0058 Dell Computer Corp. Port Replicator
Bus 001 Device 002: ID 413c:0058 Dell Computer Corp. Port Replicator

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub


Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące stacji, piszcie w komentarzach.

niedziela, 17 stycznia 2010

ROCKbox - zmień swój odtwarzacz mp3 w coś lepszego

Małe odtwarzacze muzyczne, nazywane mylnie "mp3" pozwalają cieszyć się nam nieskończenie wiele (a przynajmniej do wyczerpania baterii) muzyką wszędzie tam gdzie ją zabierzemy razem ze słuchawkami.Największą wadą większości przenośnych odtwarzaczy jest ograniczona funkcjonalność, która ogólnie wygląda tak:
- granie
- przewijanie
- zmiana utworów
- wyłączenie i ponowne włączenie

Większości masy odpowiada wystarczająco wyżej wymienione funkcje dostępne w odtwarzaczach sprzedawanych w sklepach.
Jednak co należy zrobić, by odtwarzacz mógł posiadać prócz wymienionych wyżej funkcji dodatkowo:
- dobry equalizer
- balans kanałów
- poszerzanie stereo
- zmiana wysokich i niskich tonów
- karaoke
- Crossfade
- Dithering
- Gapless
- Zaawansowane opcje przewijania i grania
- Replaygain
- wysyłanie wysłuchanych utworów do Last.FM
- zaawansowane zarządzanie ekranem i podzespołami sprzętu
- zarządzanie folderami i biblioteką
- ok. 43 języki (w tym Polski)
- głosowe menu
- zmiana wyglądu menu i odtwarzania
- ok. 37 różnych gier
- ok. 19 narzędzi (kalkulator, notatnik...)
- ok. 15 wizualizacji (w tym przeglądarka albumów znana z iPod'ów)
- konwersja *.wav do *.mp3
... i więcej funkcji?Czytając niektóre funkcje wydaje ci się, że czytasz recenzję o systemie operacyjnym i nie mylisz się.
ROCKbox - to otwarty system operacyjny dla przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Działa z podobną ideą jak GNU/Linux, jednak na Linuksie nie bazuje!
Zanim przystąpisz do jego instalacji musisz najpierw dowiedzieć się, czy ten system zadziała na twoim odtwarzaczu. Posiadacze odtwarzaczy zwanych "mp4" mogą co najwyżej przeczytać ten artykuł.
Aby sprawdzić, czy twój odtwarzacz znajduje się na szczęśliwej liście obsługiwanych sprawdzisz tutaj:
http://build.rockbox.org/

Ja posiadając swoje dwa odtwarzacze: iPod Nano (pierwsza generacja) oraz SanDisk Sansa Clip (pierwsza generacja) stałem się również szczęśliwym posiadaczem lepszego dla nich systemu. Na ich podstawie napiszę instalację ROCKboksa w wersji Stabilnej (dla iPoda) oraz wersji Rozwojowej (dla Clipa).Jeśli ujrzałeś swój odtwarzacz na tej stronie możesz przystąpić do instalacji.

UWAGA! Po analizie informacji w internecie na temat GWARACJI, instalując ROCKboksa tracimy możliwość reklamacji przedmiotu. Aby odzyskać GWARANCJĘ można później usunąć ROCKboksa (opisane na końcu)

1. Wersja Stabilna
Posiadając repozytoria UBUeasy można zainstalować potrzebne narzędzia jednym przyciskiem:Drugim sposobem jest pobranie narzędzia dostępnego , wybierz swój system, pobierz, rozpakuj i uruchom dwuklikiem plik.
Następnie wybierz swój odtwarzacz, przejdź do zakładki Instalation i wykonaj Install the bootloader.
Po tej czynności pobierz stabilną wersję ROCKboksa stąd
(w czasie pisania artykułu jest to wersja 3.4).

Skopiuj rozpakowany folder .rockbox (ważna kropka na początku!) do głównego folderu odtwarzacza.
Posiadając iPoda musiałem zresetować odtwarzacz, aby wymusić jego ponowne uruchomienie, w tym celu wcisnąłem jednocześnie menu oraz środkowy przycisk, aż do wyłączenia odtwarzacza po czym załadował się ROCKbox.2. Wersja Rozwojowa
Tutaj musimy już posiadać gotowy soft z modyfikacją do uruchamiania ROCKboksa.
Soft do Clipa z firmware 01.XX.XX można pobrać stąd:
http://dl.dropbox.com/u/491388/rockbox/clip/stable/r22695-090913-1.1.32a-dual_boot.zip

Soft do Fuze z firmware 01.XX.XX można pobrać stąd:
http://dl.dropbox.com/u/491388/rockbox/fuze/fuzev1.rar

UWAGA! ROCKbox nie działa na Clipie w wersji firmware o numerze 02.XX.XX oraz na Clipie+, a także na odtwarzaczu Fuze z firmware o numerze 02.XX.XX.

Rozpakowany plik m300.bin wrzucamy do głównego folderu Clipa oraz pobieramy skompilowaną dla niego wersję systemu stąd:
http://build.rockbox.org/

rozpakowany folder .rockbox (ważna kropka na początku!) do głównego folderu Clipa, po czym po odłączeniu urządzenia z komputera nastąpi aktualizacja firmware i wyłączenie odtwarzacza. Teraz wystarczy tylko włączyć odtwarzacz, który od teraz przedstawi się jako ROCKbox.

Wtedy pojawia się problem: co się stało z oryginalnym firmware w odtwarzaczach. Odpowiedź jest prosta: NIC! Jeżeli chciałbyś przełączyć się na chwilę do zwykłego oprogramowania, wystarczy:

iPod Nano: uruchomienie i szybkie zablokowanie klawiszy przed zapaleniem się podświetlenia.
Clip: uruchomienie jednocześnie przytrzymując przycisk z narysowanym "Domkiem".


 

Jeśli chciałbyś usunąć (tylko po co?) ROCKboksa z odtwarzacza musisz zainstalować ponownie oryginalne firmware producentów oraz potem usunięcie niepotrzebnego już folderu .rockbox.

piątek, 15 stycznia 2010

StartupRoot - Uruchom podczas startu polecenia pod ROOT'em

StartupRoot jest (bardzo) prostym programem, który ma za zadanie uruchamiać wpisane w jego plik konfiguracyjny polecenia oraz programy z prawami administratora, którym jest nasz ROOT.

Root, root, ale kim jest ten cały ROOT? Wikipedia odpowiada tak:

"root (z ang., dosłownie korzeń) to tradycyjna nazwa uniksowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami. Istotną sprawą jest zabezpieczenie tego konta silnym hasłem i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

Konto root uprawnia do wykonywania takich operacji jak zmiana właściciela pliku czy otwarcie portu TCP/UDP z numerem poniżej 1024. W innych systemach operacyjnych używa się też nazw takich jak toor, superuser, supervisor, Administrator, czy operator.

Nazwa root funkcjonuje jako określenie administratora systemu zarówno w systemach Unix, jak i pokrewnych (FreeBSD, Linux, Mac OS X)."

To tyle teorii, czas przejść do praktycznej części:

UWAGA! Ten program wymaga ingerencji w plik /etc/sudoers, więc wymagana jest ostrożność, ponieważ jeden mały błąd może spowodować stratę (ale nie na zawsze) konta administratora i niemożliwość edytowania ponownie pliku /etc/sudoers!

Polecam używanie repozytorii UBUeasy, dzięki któremu jednym kliknięciem poniżej zainstalujemy paczkę z programem:Tradycyjna metoda zdobycia paczki to pobranie jej stąd

Po instalacji pakietu należy edytować plik /etc/sudoers koniecznie przez polecenie visudo, gdzie należy wprowadzić lub edytować następujący wpis:

nazwa_uzytkownika ALL=NOPASSWD:/bin/startuproot

gdzie zamiast nazwa_uzytkownika dajemy swój login, np. franek.
Potem możemy swobodnie dodawać polecenia do pliku /bin/startuproot.

UWAGA! Pamiętaj, aby polecenia dodawane do tego pliku były świadomego pochodzenia, ponieważ uruchamianie nieznanych poleceń z uprawnieniami administratora mogą doprowadzić do niestabilności i/lub utraty danych czy systemu.

sobota, 2 stycznia 2010

Ubuntu 9.10 na laptopie Dell Latitude D610


W tym arcie przedstawię działanie dystrybucji Ubuntu 9.10 zwaną inaczej Karmic Koala na laptopie Dell Latitude D610.

Jest to wersja laptopa z wbudowaną kartą graficzną firmy Intel, model grafiki to 915GM (inaczej nazywany GMA900)

Specyfikacja techniczna:
Procesor: Intel Pentium M 770 (2.00GHz, 2MB L2)
Pamięć: 1 GB PC-533 (max 2GB)
Dysk twardy: 60 GB ATA-100 HDD
CD/DVD: DVD-RW drive
Wyświetlacz: 14.1 SXGA+ TFT LCD z 1400 x 1050
Karta graficzna: Intel 915PM
Karta dźwiękowa: Intel AC'97 Audio Controller
Modem: Jest
Ethernet: Broadcom BCM5751
WiFi: Intel PRO/Wireless 2200BG

Instalacja:
Z instalacją Ubuntu nie było żadnych problemów, większość komponentów działa od razu po pierwszym uruchomieniu systemu.
Do instalacji posłużył mi pendrive na którego nagrałem obraz Ubuntu 9.10 za pomocą programu UNetBootin, którego można pobrać na Windowsa oraz Linuksa stąd. Z powodu słabego, zużytego już napędu CD w tym laptopie nie mogłem zainstalować z ładnej płytki przysłanej z Shipit, na której można można zamówić ładnie tłoczone przez firmę Canonical płytki :)Współpraca poszczególnych komponentów z systemem:
Ogółem sprzęt zachowuje się stabilnie pod opieką naszego systemu.
Pierwsze co się rzuca w oczy to niepodświetlająca się dioda od WiFi, jednak nie jest to problemem jej włączenie jednym poleceniem w konsoli (zaloguj się najpierw jako root przez polecenie sudo su):
echo 1 > /sys/bus/pci/drivers/ipw2200/0000\:03\:03.0/led
Prawda, że niesamowite? Jednak zmiana z 1 na 0 nie przynosi wyłączenia lampki, a szkoda, bo można wykorzystać tą diodę na np. powiadamianie o nowym mailu lub wiadomości w komunikatorze :)

- Karta graficzna:
Karta Intela działa świetnie, efekty pulpitu za które odpowiada program Compiz-Fusion działa rewelacyjnie, małe, ale 8MB współdzielone z RAM (max 128MB) wygląda bardzo wydajnie w Ubuntu. Współpracuje idealnie z KMS (Kernel Mode Setting)
Problem pojawia się z wydajnością, która jest znacznie niższa niż w poprzednim wydaniu Ubuntu, jednak i ten problem jest od teraz łatwy do rozwiązania, wystarczy skopiować te ustawienie do folderu /etc/X11 aby cieszyć się pełną wydajnością naszej integry.

- Podczerwień
Na tym laptopie można uruchomić każde urządzenie, nawet słabo wspierana IrDA działa idealnie, wystarczy zainstalować dwa pakiety: irda-utils i ircp-tray
Po instalacji pakietów należy w terminalu wydać następujące dwa polecenia:
sudo modprobe irda-usb
irattach irda0 -s
Po czym restartujemy ponownie system, aby cieszyć się działającą podczerwienią w laptopie, aby odbierać i wysyłać pliki należy uruchomić program Ircp Tray znajdujący się w menu Programy -> Akcesoria
Reszta sprzętu działa idealnie i nie wymaga już wysiłku.


 
Problemy:
- Drażniący dźwięk podczas pracy na baterii
Pewnego razu zauważyłem coś dziwnego, siedząc przy laptopie na kanapie zauważyłem drażniący pisk czyli dźwięk o wysokiej częstotliwości (ang. high-pitch noise) podczas pracy na zasilaniu bateryjnym. Przyczyną tego dźwięku jest wyższy tryb ACPI odpowiedzialny z zarządzaniem zasilaniem i temperaturą. Więcej szczegółów technicznych można znaleźć na stronach Intela opisujących C-State Architecture.
Jak pozbyć się tego denerwującego problemu?
Jak zwykle bardzo prosto, edytować plik /etc/default/grub z prawami root'a i zmienić w nim wartość w linijce zawierającą:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
na
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet pci=bios idle=halt acpi_sleep=s3_bios"


- Grzanie się procesora
Procesor znajdujący się w tym laptopie jest ciepły, a przy większym obciążeniu za chwilę zamienia się w grzejnik osiągający temperatorę 75 stopni, przy dalszym użytku dochodzi nawet do 83 stopni co jest moim dotychczasowym rekordem.
Na pewno pomoże mu praca w lepszych warunkach oraz lepsza obsługa zarządzania wiatrakiem od procesora w laptopie, która jest możliwa dzięki modułowi o nazwie i8k którą można zainstalować instalując pakiety: i8kutils i gkrellm-i8k do graficznego ustawiania i pilnowania temperatury procesora.
Po instalacji pakietów należy załadować moduł poleceniem:
sudo modprobe i8k
Oraz uruchomić program Gkrellm w menu Programy -> Narzędzia systemowe -> GkrellM System Monitor i w ustawieniach uruchomić wtyczkę Dell I8K Plugin
Aby nie ładowć modułu i programu za każdym razem po uruchomieniu systemu należy:
1. Należy w pliku /etc/modules dodać i8k przed wpisem lp
2. Dodać program Gkrellm autostartu w menu System -> Preferencje -> Programy Startowe
PROGRAM GKRELLM MUSI BYĆ URUCHOMIONY, aby system mógł zarządzać wiatrakiem, moduł i8k umożliwia tylko systemowi dostać się do "wiercioszka" przy procesorze.

- Otwarcie klapy matrycy wita nas czarnym ekranem
Podczas działania laptopa, gdy zamkniemy klapę i ponownie ją otworzymy, ekran przestanie się do nas odzywać, okazuje się to być problemem dość znanym, podobno przyczyną problemu jest usterka w BIOSie i na nasze nieszczęście jego ostatniej wersji co nie zostanie naprawione przez Della.
Oczywiście pokażę wam jak go rozwiązać:
Wystarczy zainstalować ten pakiet

- Regulacja głośności głośnika i słuchawek jednocześnie
W poprzednich edycjach Ubuntu było to możliwe przez menu
System -> Preferencje -> Dźwięk
Owszem, ta wersja też zawiera Preferencje dźwięku, lecz już PulseAudio, a nie Alsy, co pozbawione zostało tej funkcji, musiałem na własną rękę się tym zająć i udało się, efekty pracy można instalując ten pakiet.Postarałem się te wszystkie tutaj rozwiązania wpakować w jeden pakiet, aby go zainstalować, należy przed skonfigurować moje repozytoria dla Ubuntu dostępne na stronie www.ubueasy.tk
Po skonfigurowaniu i odświeżeniu list repozytorii należy kliknąć na przycisk znajdujący się poniżej i uruchomić ponownie system.

Wydaje się że to już wszystko, w razie nowych faktów będę edytował ten art.
Jest to mój pierwszy wpis i mam nadzieję, że jest w wystarczającym stopniu czytelny. :)

EDIT (17.01.10): Wydałem poprawkę w pakiecie dell-lidswitch, w którym błąd polegał na tym, że podświetlenie matrycy było uruchomione bez przerwy nawet po zamknięciu klapy. Osoby posiadające skonfigurowane repozytorium UBUeasy mogą zaktualizować pakiet.